پماد عسل کیمیا

پماد عسل کیمیا برای درمان زخم دیابت

نمی توان دیابت را نادیده گرفت یک میلیون قطع عضو در سال !!‍!

با اقدام به موقع و استفاده از پماد عسل کیمیا از قطع عضو جلوگیری کنید.

مکانیسم پماد  عسل کیمیا

۱-  ترکیبات پماد عسل  کیمیا حاوی مواد ضد میکروبی بوده و ضمن جلوگیری از تهاجم به بافتها و تخریب میکروبها با آسیب بافتی همراه نیست و بطور مستقیم در بهبودی زخم ها دخالت میکند و محیط را برای رشد بافت مناسب و در عین حال با میکروب ها نیز مبارزه می کند.

۲- پراکسید هیدروژن موجود در پماد کیمیا ضمن خاصیت ضد میکروبی توان ترمیم زخم را دارد. این ماده رشد رگهای خونی را تحریک می کند این رگها اکسیژن ، مواد غذائی و سلولهایی بنام فیبروبلاست که (بافت پیوندی جدیدی را می سازند) به موضع زخم هدایت می کنند و سلولهای ایمنی به نام منوسیت را فعال می کند این سلولها عامل رشد را آزاد و سلولهای پوششی را تحریک می کنند تا تقسیم شوند و زخم را ببندند.
۳- منوسیت ها به نوعی دیگر از سلولهای ایمنی بنام ماکروفاژ تبدیل می شوند. این سلولها میکروبها و سلولهای مرده را پیش از اینکه بتوانند محتویات خود را آزاد نموده و باعث التهاب گردند می بلعند و آنها را هضم میکنند.
۴- از عملکردهای مهم ماکرو فاژها بهبود گردش خون ، تقویت و ترمیم بافتهای آسیب دیده به واسطه تحریک رگ زائی است.

۵- جذب اگزودا (ترشحات چرکی روی زخم) کموکاین ها (پروتئین های ترشح شده توسط سلولها که داخل بافتها منتشر می شود) و سایتوکانهای مترشحه از بافت ملتهب و بستر سلولی مناطق ملتهب.
۶- جذب مایع سرم زخم و کاهش سفت شدن و تورم.
۷- ممانعت از ایجاد عفونت به علت خواص باکتریواستاتیکی (جلوگیری از رشد باکتری) و آنتی باکتریایی (انهدام باکتری)

۸- دبریدمان (برداشتن بافتهای مرده در ناحیه زخم) بافت های زرد و سیاه رنگ (نکروز)

نکته : ماندن این بافتها بر روی زخم باعث گسترش این لایه ها در سطح زخم و همچنین باعث تخریب و فاسد شدن منطقه درگیر می گردد که مانع از ترمیم و بهبودی زخم می شود.

۹- زمینه ساز خون رسانی و اکسیژن رسانی که باعث افزایش جریان خون و لنف می شود و نیز تغذیه بافت مناطق درگیر با پاکسازی عروق خونی از انباشتگی لکوسیتها.
۱۰-با ایجاد محیط مرطوب پیشگیری از خشکی مناطق درگیر و ملتهب که خود باعث تسریع در روند ترمیم زخم و پوست سازی میگردد.
۱۱-بعلاوه رطوبت عسل از درد و تخریب سلولها حین تعویض پانسمانهای خشک جلوگیری میکند و التهاب زخم را کاهش میدهد.
۱۲-با حفظ رطوبت در زخم ممانعت از دلمه شدن (بسته شدن مایعات) و موجب کاهش جای سوختگی می شود.
۱۳-کمک به تغذیه و محافظت از سلولها و بافت در معرض فقر غذائی با تامین آب و الکترولیت ها .
۱۴- از تاول زدن جلوگیری می کند و باعث کاهش درد و سوزش و التهاب می شود.
(قابل توجه اینکه بعد از استفاده از پماد مذکور ابتدا ناحیه زخم لزج شده و رطوبت شدت پیدا می کند زیرا در حال خارج نمودن ترشحات و از بین بردن بافتهای مرده در ناحیه زخم میباشد. سپس شروع به سلول سازی و ترمیم زخم نموده و پوست ساخته میشود.)

ویژگیهای پانسمان با پماد کیمیا

⬅ پماد کیمیا حاوی مواد ضد میکروبی بوده و ضمن جلوگیری از تهاجم به بافتها وتخریب آنها با آسیب بافتی همراه نیست .وبا میکروبها مبارزه کرده و محیط را برای رشد بافت مناسب میسازد.
⬅ممانعت از ایجاد عفونت به علت خواص باکتریواستاتیکی(جلوگیری از رشد باکتری) و آنتی باکتریایی ( انهدام باکتری)
⬅ خاصیت جذب بالای پماد کیمیا ( بافتهای مرده و ترشحات اضافی و مضر را جذب می نماید)
⬅ باایجاد محیط مرطوب پیشگیری از خشکی مناطق درگیر و ملتهب میگردد.
⬅ اکسیژن رسانی به بافت که خود زمینه ساز خونرسانی و بهبود گردش خون میگردد

⬅ تعویض آسان پانسمان
⬅تعویض پانسمان بدون درد
⬅ کاهش درد ، سوزش و التهاب

نکات مهم :

⬅ تعویض آسان پانسمان

⬅ عدم نیاز به شستشوی روزانه

درمان زخم دیابت

موارد درمان پماد عسل کیمیا

 • دبریدمان (برداشتن بافتهای مرده در ناحیه زخم)
 • ترمیم زخمهای:(سوختگی-زخم بستر-پای دیابتیک-بورگر و آسیبهای ناشی از تروما)
 • درمان التهاب ناشی از لیزر پوست
 • درمان التهاب ناشی از بخیه
 • پیشگیری و درمان ترک خوردگی پای دیابتیک
 • آسیبهای ناشی از مواد شوینده
 • زخم شقاق و …

نحوه و مقدار مصرف پماد عسل کیمیا در درمان زخم دیابت

ابتدا مقداری از پماد را متناسب با شدت و گستردگی زخم روی گاز استریل ساده بمالید وسپس آنرا روی محل زخم قراردهید. درصورتیکه زخم حاوی بافتهای مرده زرد رنگ و ترشح بود هر ۱۲ ساعت ( بدون شستشو با آب یا بتادین یا سرم ) فقط با گاز استریل خشک محل زخم را تمیز نموده و مجددا پانسمان را تکرار نمایید . هنگامیکه بافتهای زرد وترشحات تمام شد بیمار میتواند هر ۲۴ ساعت یکبار نسبت به تعویض پانسمان اقدام نمایید و زمانی که بافت جدید پیوندی ساخته شد بیمار باید محل زخم را ۲ تا ۳ ماه هرروز با پماد چرب نماید تا پوست جمع نشود.

روند درمان زخم پای دیابتیک بعد از عمل گرافت با پماد عسل کیمیا

درمان زخم دیابت 4

روند درمان زخم دیابت با پماد عسل کیمیا

درمان زخم دیابت با ترکیبات عسل ترکیبات عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت. گروهی از محققان میگویند با مالیدن ترکیبات عسل ( پماد عسل کیمیا ) بر روی زخم یک فرد مبتلا به دیابت میتوان از لزوم قطع یک پای عفونی پیشگیری کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه از مدیسون، پزشکی در دانشگاه ویسکانسین که شش بیمار دیابتی خود را از خطر قطع عضو نجات داده است، آزمایشی را برای ترویج استفاده گسترده از ترکیبات عسل درمانی در درمان زخم دیابت آغاز کرده است . در این درمان پس از برداشت لایه ایی از پوست و بافت مرده (دبریدمان ) لایه  ایی از ترکیبات عسل  روی زخم مالیده می شود. جنیفر ادی پروفسور دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین گفت : ترکیبات حاوی عسل به دلیل خواص آنتی باکتریایی باعث انهدام و جلوگیریی  از رشد باکتری می نماید و همچنین به دلیل خاصیت ضد میکروبی توان ترمیم زخم را دارد. وی این موضوع را برای بهداشت جهانی بسیار حایز اهمیت خواند. ادی گفت : افراد مبتلا به دیابت معمولا از جریان خون ضعیفی برخوردارند و از آنجا که توانایی آنان برای مبارزه با عفونت کاهش می یابد، زخم هایشان به سختی درمان میشود. وی افزود تقریبا هر ۳۰ ثانیه یک قطع عضو ناشی از دیابت در جهان انجام میشود . وی ابراز امیدواری کرد که اگر بتوان ثابت کرد که  ترکیبات عسل موجبدرمان زخم دیابت افراد دیابتی میشود. میتوان امیدهای تازه ای برای بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت بوجود آورد. وی احتمال این امر را بسیار زیاد توصیف کرد. ترکیبات عسل درمانی هم اکنون در نیوزلند برای درمان زخم دیابت و در اروپا بعنوان یک شکل درمان زخم دیابتجایگزین استفاده میشود و هم اکنون در ایران ترکیبات عسل ( پماد عسل کیمیا ) برای درمان زخم دیابت مورد استفاده قرار میگیرد. ترکیبات عسل ( پماد عسل کیمیا ) تاثیر فراوانی در درمان زخم دیابت دارد. 

ترکیبات عسل می تواند با معالجه ی درمان زخم دیابت، به وسیله ی پماد عسل کیمیا , مانع از قطع عضو در افراد گرفتار زخم دیابت شود. ترکیبات عسل’، مانند اسید میكروبها را می كشد و مانع افزایش مقاومت آنها در برابر آنتی بیوتیك ها می شود. پس از برداشتن بافت فاسد و آلوده به میكروب، لایه ضخیمی از  ترکیبات عسل ( پماد عسل کیمیا ) بر روی زخم نهاده شود تا به درمان زخم دیابت کمک کند. با توجه به اینكه در هر ۳۰ ثانیه، یك عمل قطع عضو درجهان انجام می شود، باید این روش درمان زخم دیابت را جدی گرفت. چنانچه به دیابت مبتلا هستید نباید حتی از زخم های کوچک و سطحی چشم پوشی کنید زیرا حتی همین زخم ها احتیاج به مراقبت های پزشکی دارند. گاهی اتفاق می افتد که ناخنهای خود را از انتها کوتاه می کنید یا بر اثر کفش پایتان تاول می زند،یا هنگام تراشیدن صورت قسمتی از چانۀ خود را می برید، ایجاد این نوع جراحت ها در افراد عادی مسئلۀ کوچکی است اما اگر به دیابت مبتلا هستید حتماً برای درمان زخم دیابت آن باید اقدام کنید. چنانچه از چگونگی مراقبت از زخم های کوچک مطلع باشید از ایجاد عفونت در محل جراحت جلوگیری خواهیدکرد و با مراقبت کافی(پانسمان با پماد عسل کیمیا ) ترمیم محل زخم را تسریع می کنید. قابل توجه : چرا زخم های دیابتی می توانند مشکل ساز باشند دیابت یک بیماری مزمن است که در آن بدن قادر به استفاده از قند خون از راهی که در افراد طبیعی انجام می گیرد، نیست. این بیماری سبب ایجاد عوارضی می شود که برخی از این عوارض سبب تأخیر در درمان زخم دیابت می گردد.

عوارض ناشی از دیابت 

– تخریب عصب (نوروپاتی)

چنانچه به نوروپاتی مبتلا باشید حس درد ایجاد زخم یا تاول را در پاهای خود از دست می دهید و غالباً متوجۀ ایجاد زخم یا تاول بروی پای خود نمی شوید تا اینکه وضعیت زخم وخیم شده و عفونی می شود.
– ضعف سیستم ایمنی
زمانیکه سیستم دفاع طبیعی بدن ضعیف می شود حتی یک زخم کوچک می تواند عفونت کرده و مشکل ساز گردد.
– باریک شدن سرخرگها
در افرادی که سرخرگهای ناحیۀ پایشان مسدود شده است، احتمال ایجاد زخم بیشتر است و غالباً زخم هایی که در ناحیۀ پاها ایجاد می شود درمان زخم دیابت آنها بسیار کند و با تأخیر صورت می گیرد و به عفونت های شدید می انجامد. باریک شدن و مسدود شدن رگها کار خون رسانی به زخم را دچار اختلال می کند.خون رسانی به محل زخم باعث تسریع ترمیم زخم می شود و هر گونه اختلال در خون رسانی سبب مستعد شدن زخم برای عفونت می گردد.

راه های پیشگیری و درمان زخم دیابت

مراقبت پا: مرطوب نگه داشتن پا و محیط زخم به وسیله ی پماد عسل کیمیا

کنترل قند خون: یکی از عوامل ایجاد زخم‌های دیابتی، بالا بودن قند خون است. بالا بودن قند خون ایمنی را کاهش می‌دهد و بهبودی زخم را به تأخیر می‌اندازد. کنترل قند خون چه به صورت تجویز دارویی و چه به صورت غذایی و همچنین تجویز انسولین به صورت کوتاه مدت زخم را بهبود می‌بخشد و قند اولیه را کنترل می‌کند.

اکسیژن رسانی : مرطوب نگه داشتن پا به وسیله ی پماد عسل کیمیا

از عملکرد مهم پماد کیمیا زمینه ساز اکسیژن رسانی و بهبود گردش خون می باشد که باعث ترمیم بافت های آسیب دیده به واسطه ی تحریک رگ زایی می گردد.

براداشتن بافت مرده (دبریدمان)

نکته : ماندن این بافت ها بر روی زخم باعث گسترش این لایه ها در سطح زخم و همچنین باعث تخریب و فاسد شدن منطقه درگیر میگردد که مانع از ترمیم و بهبودی زخم می شود.

روند درمان زخم دیابت 

 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت

تاثیر سیاه دانه در بیماری دیابت

خواص سیاهدانه

↩بهبود بیماری دیابت
↩ بهبودی گرفتگی مویرگها و رگها
↩ بهبود استرس

روند درمان زخم دیابت

تاثیر دارچین در بیماری دیابتی

تاثیر دارچین در بهبود زخم دیابت

خواص دارچین

– دارچین رگ هارا باز می کند وجریان گردش خون را بهبود می بخشد .
– دارچین سیستم ایمنی بدن راتقویت می کند.
– دارچین اثر مشابه پنی سیلین و آنتی بیوتیک دارد.
– دارچین تاثیر مثبت بر قند خون دارد.

روند درمان زخم پای دیابتیک بعد از عمل گرافت با پماد عسل کیمیا

دلایل کندی روند ترمیم زخم:

۱- کم خونی های مختلف ۲- کمبود عناصری مثل روی _عناصر معدنی نظیر روی نقش مهمی در بهبود زخم دارند. _ روی تقویت کننده سیستم ایمنی است و مصرف غذاهای غنی از روی _ مانند : انواع گوشت ، غذاهای دریایی ،حبوبات ، شیر ، تخم مرغ ، بادام ، و تخمه آفتابگردان  و …. دربهبود زخم و جای آن‌ بسیار موثر است ۳- ویتامین C

افزایش میزان پروتئین

 •  یک غذای پر پروتئین به ترمیم سریع تر بافت های آسیب دیده کمک میکند.
 •  کمبود پروتئین بدن را مستعد ابتلا به انواع عفونت هاخواهد کرد.
انواع ویتامین ها

نقش ویتامین ها در بهبود زخم دیابت

ویتامین های گروه های مختلف

– ویتامین B1
– ویتامین B2
– ویتامین B5
– ویتامین B6
– ویتامین C
– ویتامین A
-ویتامین E

انواع ویتامین ها برای درمان زخم دیابت

 • تاثیر پروتئین ها در درمان زخم
  تاثیر پروتئین ها در درمان انواع زخم 
 • ویتامین B
  ویتامین های گروه B
 • ویتامین های گروه C
  ویتامین C
 • ویتامین B در بهبود زخم
  میوه های غنی از ویتامین B
 • ویتامین E
  ویتامین E