درمان زخم دیابت با پماد عسل کیمیا

نکته مهمی که در برخورد با زخم های دیابت باید مورد توجه قرار گیرد این است که درمان صحیح و به موقع میتواند از بروز عوارض شدید و مرحله پایانی (end- stage) بیماری جلوگیری کند.
درمطالعات وسیعی که به منظور بررسی کیفیت زندگی بر اساس گزارش خود بیماران دیابتی انجام گردیده نشان داده شده است که آمپوتاسیون ( قطع عضو) تاثیرات منفی و نامطلوب بیشتری نسبت به سایر عوارض شدید دیابت مانند بیماری کلیه ونابینایی برکیفیت زندگی این بیماران دارد. علاوه بر از دست رفتن استقلال و تحرک ، اضطراب و افسردگی در بین بیماران دیابتی دچار آمپوتاسیون بسیار شایع است .
زخم های دیابتی یکی از مشکلات مهم بهداشتی هستند و درمان آنها همواره مسئله ساز بوده است . با انجام مطالعات گسترده پیرامون خواص عسل ، با استفاده از پماد عسل کیمیا برای درمان زخم دیابت میتوان از لزوم قطع یک پای عفونی پیشگیری کرد. تاثیراستفاده از《 پماد کیمیا》 حاوی عسل وبرخی ترکیبات گیاهی و طبیعی موجود در آن نقش مهمی در بهبود سریع تر و مطلوب تر زخم می نماید.

روند درمان زخم پای دیابتی بعد از عمل گرافت با پماد عسل کیمیا

مکانیسم پماد عسل کیمیا در درمان زخم دیابت

با اقدام به موقع و استفاده از پماد عسل کیمیا از قطع عضو جلوگیری کنید.

 زخم های دیابت به مراقبت زیادی نیاز دارند که مراحل مختلفی دارد
👈  نکته مهمی که در برخورد بااین زخم های دیابت باید مورد توجه قرار گیرد این است که درمان صحیح و به موقع میتواند از بروز عوارض شدید و مرحله پایانی (end-stage) بیماری جلوگیری کند .
” پماد کیمیا ” که یک فرآورده گیاهی و طبیعی است درسالهای اخیر در پزشکی مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
✍️ “پماد عسل کیمیا” کمک به دبریدمان (برداشتن بافتهای مرده زرد و سیاه رنگ یا همان نکروز در ناحیه زخم دیابت ) می نماید.
✍️ پس از دبریدمان زخم دیابت ” پماد کیمیا “باعث جذب اگزودا (ترشحات چرکی روی زخم ) کموکاین ها ( پروتئین های ترشح شده توسط سلولها که داخل بافتها منتشرشده رابه مکان عفونت زخم دیابت هدایت میکند) میشود.
✍️جذب مایع سرم زخم دیابت که باعث کاهش سفت شدن و تورم میشود.
✍️ برای درمان زخم های دیابت مزمن پانسمان باید علاوه بر توانایی بهبود زخم دیابت ، توانایی از بین بردن میکروب ها و  استریلیزاسیون محل زخم دیابت را نیز داشته باشد.  استفاده از “پماد کیمیا”ممانعت از ایجاد عفونت به دلیل خواص آنتی باکتریایی ( انهدام باکتری) و جلوگیری از رشد باکتری درزخم دیابت می کند.
✍️ از عملکردهای مهم” پماد کیمیا ” اکسیژن رسانی و افزایش گردش خون و ترمیم بافتهای آسیب دیده زخم دیابت می باشد.
🔍 استفاده از پماد حاوی ترکیبات گیاهی وطبیعی (پماد کیمیا) و طبق کارآزمایی بالینی انجام شده نشان داده اند که به دلیل تحریک رشد بافت وکاهش ایجاد اسکار می تواند نقش مهمی در بهبود سریع تر ومطلوب تر زخم دیابت داشته باشد.

نکته : ماندن این بافتها بر روی زخم باعث گسترش این لایه ها در سطح زخم و همچنین باعث تخریب و فاسد شدن منطقه درگیر می گردد که مانع از ترمیم و بهبودی زخم می شود.

درمان زخم دیابت در زانوی قطع شده با پماد عسل کیمیا

نحوه استفاده از پماد عسل کیمیا

✍️ نحوه و مقدار مصرف پماد کیمیا [ دردرمان زخم دیابت ]
🔸️ افرادی که زخم دیابت دارند باید تمام پا از نوک انگشت شصت تا پاشنه پا و کف پا را با پماد کیمیا چرب نموده و سپس برای منطقه زخم روی تمام سطح گاز استریل ۲ لایه مقداری از پماد کیمیا بمالید ( تا قطر آن به اندازه ۲ تا۳ میل شود) و روی زخم گذاشته و پانسمان کنید .
🔸️ بعد از پانسمان ، پارا داخل کیسه فریزر کرده ودرمچ پا گره شل بزنید .
⏰ ۱۲ ساعت بعد ( بدون نیاز به شستشو با آب یا بتادین یا سرم ) محل زخم دیابت را فقط با گاز استریل خشک تمیزنموده و مجددا بهمان ترتیب پانسمان را تکرار کنید.

 هنگامیکه بافتهای زرد وترشحات تمام شد بیمار میتواند هر ۲۴ ساعت یکبار نسبت به تعویض پانسمان اقدام نمایید و زمانی که بافت جدید پیوندی ساخته شد بیمار باید محل زخم را ۲ تا ۳ ماه هرروز با پماد چرب نماید تا پوست جمع نشود.

بعد از استفاده از پماد مذکور ابتدا ناحیه زخم لزج شده و رطوبت شدت پیدا می کند زیرا در حال از بین بردن بافتهای مرده و خارج نمودن ترشحات در ناحیه زخم می باشد. سپس شروع به سلول سازی و ترمیم زخم نموده و پوست ساخته می شود.

نکات مهم :

⬅ هرگز روی زخم بتادین نریزید.
⬅ بتادین حاوی بد است که خاصیت خورندگی دارد و باعث از بین بردن بافتهای ترمیم کننده زخم میشود و همچنین باعث تاخیر زخم میشود.
⬅ بتادین بدون ید برای تمیز کردن دور زخم استفاده میشود.

راه های پیشگیری از زخم دیابت

مراقبت پا: مرطوب نگه داشتن پا و محیط زخم به وسیله ی پماد عسل کیمیا

کنترل قند خون: یکی از عوامل ایجاد زخم‌های دیابتی، بالا بودن قند خون است. بالا بودن قند خون ایمنی را کاهش می‌دهد و بهبودی زخم را به تأخیر می‌اندازد. کنترل قند خون چه به صورت تجویز دارویی و چه به صورت غذایی و همچنین تجویز انسولین به صورت کوتاه مدت زخم را بهبود می‌بخشد و قند اولیه را کنترل می‌کند.

اکسیژن رسانی : مرطوب نگه داشتن پا به وسیله ی پماد عسل کیمیا

از عملکرد مهم پماد کیمیا زمینه ساز اکسیژن رسانی و بهبود گردش خون می باشد که باعث ترمیم بافت های آسیب دیده به واسطه ی تحریک رگ زایی می گردد.

روند درمان زخم دیابت با پماد عسل کیمیا

تاثیر دارچین دردرمان زخم دیابت

تاثیر دارچین در بهبود زخم دیابت

خواص دارچین

– دارچین رگ هارا باز می کند وجریان گردش خون را بهبود می بخشد .
– دارچین سیستم ایمنی بدن راتقویت می کند.
– دارچین اثر مشابه پنی سیلین و آنتی بیوتیک دارد.
– دارچین تاثیر مثبت بر قند خون دارد.

تاثیر سیاه دانه در درمان زخم دیابت

خواص سیاهدانه

↩بهبود بیماری دیابت
↩ بهبودی گرفتگی مویرگها و رگها
↩ بهبود استرس

دلایل کندی روند ترمیم زخم دیابت

۱- کم خونی های مختلف

۲- کمبود عناصری مثل روی

-عناصر معدنی نظیر روی نقش مهمی در بهبود زخم دارند.

– روی تقویت کننده سیستم ایمنی است و مصرف غذاهای غنی از روی  مانند : انواع گوشت ، غذاهای دریایی ،حبوبات ، شیر ، تخم مرغ ، بادام ، و تخمه آفتابگردان  و …. دربهبود زخم و جای آن‌ بسیار موثر است

۳- ویتامین C

۴ -کمبود میزان پروتئین

 کمبود پروتئین بدن را مستعد ابتلا به انواع عفونت هاخواهد کرد.  یک غذای پر پروتئین به ترمیم سریع تر بافت های آسیب دیده کمک میکند.

روند درمان زخم پای دیابتی با پماد عسل کیمیا

 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت
 • درمان زخم دیابت

انواع ویتامین های موثر در درمان زخم دیابت

 • ویتامین B
  ویتامین های گروه B
 • ویتامین های گروه C
  ویتامین C
 • ویتامین B در بهبود زخم
  میوه های غنی از ویتامین B
 • ویتامین E
  ویتامین E