پیشگیری از زخم دیابت به کمک کنترل قند خون

پیشگیری از زخم دیابت به کمک کنترل قند خون

راه‌های پیشگیری از زخم دیابت

یک متخصص ارتوپدی با بیان اینکه می توان به کمک کنترل قند خون و بررسی روزانه سلامت پا از بروز زخم پای دیابتی پیشگیری کرد، گفت: رعایت بهداشت پا و استفاده از کفش مناسب نیز نقش بسزایی دارد.
خبرگزاری مهر: دکتر ذبیح الله حسن زاده در بیست و چهارمین کنگره جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه بی توجهی به زخم پای دیابتی و عدم مراجعه به موقع به پزشک موجب قطع عضو در بیماران می شود، اظهار کرد: در ۵۰ درصد موارد با مداخله به موقع می توان از قطع عضو پیشگیری کرد.

وی کنترل قند خون را یکی از مهم ترین راههای پیشگیری از زخم دیابت و قطع عضو دانست و افزود: به همین دلیل به بیماران توصیه می شود به صورت مرتب قند خون را بررسی کنند، بهداشت پا را رعایت کنند و از کفش و جوراب مناسب استفاده نمایند.

عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران تصریح کرد: افراد چاق، افراد بالای ۳۵ سال و کسانی که سابقه فشار و چربی خون دارد و همچنین افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت را دارند باید به صورت قند خون خود را بررسی کنند.

حسن زاده افزود: همچنین به افراد دیابتیک توصیه می شود حتی روی فرش پا برهنه نباشند و از دمپایی نیز استفاده نکنند زیرا این عوامل احتمال بروز زخم را افزایش می دهد.

به گفته وی، گرفتن ناخن پای سالمندان مبتلا به دیابت باید توسط خانواده انجام شود.

این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه کف پا، ناحیه انگشتان پا و برجستگی پشت انگشت نقاط در معرض خطر زخم هستند، عنوان کرد: به بیماران دیابتی توصیه می شود روزانه پاهای خود را نسبت به وجود زخم بررسی کنند.

اطلاعات نویسنده

modir

نظری موجود نیست

دیدگاه خود را بیان کنید.